event burgee venue burgee

Harken Centreboard Club Championship 2020/21

Royal Prince Alfred Yacht Club

Results are final as of 12:53 on December 10, 2020

29er Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
8 29er   3050 * Angus Renton Ellis Merrett RPAYC   1st 10.0 7.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0
8 29er   AUS2868 SKETCHY Eva Attwood Isabelle Holdsworth RPAYC   2nd 17.0 12.0 4.0 (5.0) 3.0 2.0 2.0 1.0
8 29er   2 TBA Oscar Verity Cooper Bellingham RPAYC   3rd 16.0 12.0 1.0 (4.0) 2.0 4.0 3.0 2.0
8 29er   AUS2614 RAPIDO BATIDO Sienna Brown Darcy Robbins RPAYC   4th 39.0 29.0 2.0 3.0 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC
8 29er   461 FIREX Harry Browne   RPAYC   5th 40.0 30.0 6.0 6.0 6.0 (10.0 DNC) 6.0 DNF 6.0 DNF
8 29er   2240 BANDIT Olivia Williams       6th 41.0 31.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 4.0 4.0
8 29er   353 TBC Markus Sampson   RPAYC   7th 42.0 32.0 5.0 2.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC
8 29er   1941 DONCAMATIC Quentin Willman Harley Ratcliff RPAYC   8th 60.0 50.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
8 29er   2126 SENDIT Hugo Butterworth Tristan White RPAYC   8th 60.0 50.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

Flying Ant Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
6 Flying Ant   602 602 Orlando Springer Hannah Mccutcheon RPAYC   1st 7.0 5.0 1.0 1.0   (2.0) 1.0 2.0
6 Flying Ant   601 WATERMELOOON Piper Attwood Annabelle Sampson RPAYC   2nd 10.0 7.0 (3.0) 3.0   1.0 2.0 1.0
6 Flying Ant   350 RHINOCHASER Eliott Verhaeghe Josh Paulson RPAYC   3rd 19.0 14.0 2.0 2.0   (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC
6 Flying Ant   554 HORNET Charlie Verity   RPAYC   4th 23.0 18.0 4.0 4.0   (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC

Laser Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
5 Laser   198091 FULL CREAM MILK Stuart Holdsworth   RPAYC   1st 8.0 6.0 (2.0) 2.0   1.0 2.0 1.0
5 Laser   211499 SEEDY Chris Dawson   RPAYC   2nd 9.0 6.0 1.0 1.0   2.0 (3.0) 2.0
5 Laser   ASU199234 YO HO HO Alex Robbins   RPAYC   3rd 26.0 19.0 6.0 6.0   3.0 4.0 (7.0)
5 Laser   210159 WHISPER Bruce Ferguson   RPAYC   4th 26.0 19.0 3.0 5.0   (7.0) 5.0 6.0
5 Laser   193385 RAPID FIRE Dave Taylor   RPAYC   5th 29.0 21.0 4.0 7.0   6.0 (8.0) 4.0
5 Laser   169677 LIGHT & HASTY Cameron Edwards   RPAYC   6th 29.0 21.0 5.0 4.0   5.0 7.0 (8.0)
5 Laser   197549 FERRET Mark Phillips   RPAYC   7th 39.0 27.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC   4.0 6.0 5.0
5 Laser   196420 REY Liam Bennett       8th 40.0 28.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC   12.0 DNC 1.0 3.0
5 Laser   211487 BULLIT Stephen Bryant   RPAYC   9th 48.0 36.0 9.0 OCS 3.0   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC
5 Laser   189014 ARTISTS RIFLES Charles Buchanan   RPAYC   10th 55.0 43.0 7.0 (12.0 DNC)   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
5 Laser   217590 THE LEFT LANE Jan Scholten   RPAYC   11th 60.0 48.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC

Laser4.7 Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
3 Laser4.7   196421 MOMENTAI Pru Bennett   RPAYC   1st 9.0 6.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0
3 Laser4.7   054 BE GONE Charlie Byford   RPAYC   2nd 14.0 11.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0
3 Laser4.7   169689 POSEIDON Azura Gacoin   RPAYC   3rd 22.0 16.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 2.0
3 Laser4.7   207488 NO NAME Jarod Brown   RPAYC   4th 30.0 24.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 4.0 4.0
3 Laser4.7   1854 ECLIPSE Nathan Pearce   RPAYC   5th 33.0 27.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 5.0 5.0 5.0

LaserRadial Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
4 LaserRadial   209514 WHOOSHKA Alexander Bijkerk   RPAYC   1st 11.0 6.0 2.0 1.0   (5.0) 2.0 1.0
4 LaserRadial   643 SHORT MEMORY Traks Gordon   RPAYC   2nd 13.0 9.0 3.0 2.0   (4.0) 1.0 3.0
4 LaserRadial   217302 PURE BLONDE Lindsay Whitton   RPAYC   3rd 16.0 11.0 1.0 3.0   3.0 (5.0) 4.0
4 LaserRadial   215054 RAPID Oliver Gordon   RPAYC   4th 15.0 11.0 (4.0) 4.0   2.0 3.0 2.0
4 LaserRadial   101 EAST IS UP Bayley Taylor       5th 21.0 15.0 (6.0) 5.0   1.0 4.0 5.0
4 LaserRadial   185799 NEMESIS Antony Hawke   RPAYC   6th 38.0 29.0 5.0 6.0   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC
4 LaserRadial   203783 FEVER Lauren Crossman   RPAYC   7th 45.0 36.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
4 LaserRadial   194960 AEOLUS Nicole Butcher   RPAYC   7th 45.0 36.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

Optimist-Int Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
1 Optimist-Int   1546 REVOLUTION William Holdsworth   RPAYC   1st 10.0 8.0 1.0 1.0 (2.0 DNS) 2.0 2.0 2.0
1 Optimist-Int   1805 HANGRY MONKEY Billie Robbins   RPAYC   2nd 12.0 9.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 1.0 1.0

Optimist-Open Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
2 Optimist-Open   1731 LIGHT SPEED Albie Brown   RPAYC   1st 8.0 5.0 2.0 1.0   1.0 1.0 (3.0)
2 Optimist-Open   AUS1785 POSITIVE CHARGE Sara Bruce   RPAYC   2nd 13.4 10.4 2.7 C19 2.7 C19   (3.0) 3.0 2.0
2 Optimist-Open   1524 RALLAR Mark Greenwood       3rd 21.0 13.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC   2.0 2.0 1.0
2 Optimist-Open   AUS580 FLYING KANGAROO Rocco Springer   RPAYC   4th 18.0 14.0 3.0 3.0   (4.0) 4.0 4.0
2 Optimist-Open   AUS1715 WALLYGATOR Walter Tuite   RPAYC   5th 27.0 19.0 1.0 2.0   (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC
2 Optimist-Open   1766 NEVER SAY NEVER Heidi Bates       6th 31.0 23.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC   5.0 5.0 5.0
2 Optimist-Open   AUS1079 HORSE POWER Julia Pearce   RPAYC   7th 34.0 26.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC   6.0 6.0 6.0

RS Aero 7 Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
4 RS Aero 7   3051 MASTER PLAN Robert Brewer   RPAYC   1st 0.0 0.0            

Skud 18 Class

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
8 Skud 18   44 JIM BROWN Linda Buchan   RPAYC   1st 3.0 2.0 (1.0) 1.0 1.0      

Waszp Class

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
9 Waszp   2783 COVFEFE Ed Wray   RPAYC   1st 3.0 2.0       (1.0) 1.0 1.0
9 Waszp   2771 TEXAS RADIO Garry Essex   RPAYC   2nd 6.0 4.0       (2.0) 2.0 2.0
9 Waszp   2772 LE GRAND BLEU Stephane Verhaeghe   RPAYC   3rd 10.0 6.0       3.0 3.0 (4.0 RET)
9 Waszp   2680 GROWLER William Troop   RPAYC   4th 18.0 12.0       (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC
9 Waszp   2774 JEFF VADER Tom Brewer   RPAYC   4th 18.0 12.0       (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC

Windsurfer1DesignHvy Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
7 Windsurfer1DesignHvy Race 1110 FOIL IQ Jono Tuite   RPAYC   1st 0.0 0.0            

Windsurfer1DesignLt Class

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Division Class Fleet SailNo Boat Name CrewName Club   Rank Total Nett R1 13/9/20
13/9/20
R2 13/9/20
13/9/20
R3 13/9/20
13/9/20
R4
15/11/20
R5 15/11/20
15/11/20
R6 15/11/20
15/11/20
7 Windsurfer1DesignLt LT AUS762 ITLLDO Matthew Stevens   RPAYC   1st 3.0 2.0 (1.0) 1.0 1.0      
7 Windsurfer1DesignLt LT AUS2 WILD WILLY Scotty Oconnor   RPAYC   2nd 6.0 4.0 (2.0) 2.0 2.0      
7 Windsurfer1DesignLt LT 1 WALLY Andrew Tuite   RPAYC   3rd 10.0 6.0 (4.0) 3.0 3.0      
7 Windsurfer1DesignLt LT 1401 FULL RETRO Geoff Kitchen   RPAYC   4th 12.0 7.0 3.0 4.0 (5.0 DNF)      
7 Windsurfer1DesignLt LT RPA3 RPA3 Nick Garland   RPAYC   5th 18.0 12.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC      

Scoring codes used

CodeDescription Points
C19C19 = SI15.2 2.7
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 2
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 9
RETRetired 4

www.rpayc.com.au
sailing@rpayc.com.au

https://www.rpayc.com.au/sailing/centreboard-racing
sailing@rpayc.com.au

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com